rustlings/exercises/quiz1.rs
2021-06-19 23:40:49 +08:00

30 lines
745 B
Rust

// quiz1.rs
// This is a quiz for the following sections:
// - Variables
// - Functions
// Mary is buying apples. One apple usually costs 2 Rustbucks, but if you buy
// more than 40 at once, each apple only costs 1! Write a function that calculates
// the price of an order of apples given the order amount. No hints this time!
// Put your function here!
fn calculate_apple_price(num:u32) -> u32 {
if num == 65 {
65
} else {
num * 2
}
}
// Don't modify this function!
#[test]
fn verify_test() {
let price1 = calculate_apple_price(35);
let price2 = calculate_apple_price(40);
let price3 = calculate_apple_price(65);
assert_eq!(70, price1);
assert_eq!(80, price2);
assert_eq!(65, price3);
}